Problem badawczy
Polski producent, dostarczający produkty dla gospodarstw domowych, postanowił przyjrzeć się bliżej zachowaniom klientów kupujących dobra trwałe codziennego użytku. Jego celem było również sprawdzenie efektywności dodatkowej ekspozycji produktów w porównaniu z regularną półką sklepową.
Realizacja badania
Obserwacja nieuczestnicząca za pomocą obrazu z kamer prowadzona była przez 8 dni w jednym z supermarketów w Poznaniu, od otwarcia do zamknięcia sklepu. Dane zostały następnie zakodowane dla wcześniej ustalonego zakresu, tj. szczegółowo od pojawienia się klienta w alejce do wyjścia i ewentualnego powrotu do kategorii produktowej. Badani byli wszyscy klienci, którzy pojawili się w obrębie kategorii, a ich zachowania były zapisywane z dokładnością co do sekundy.
Co zawierał raport?
- podsumowanie ruchu klientów w kategorii artykułów domowych w podziale na godziny oraz dni
- najpopularniejsze kierunki wejścia do alejki z kategorią
- średnią liczbę kupowanych produktów podczas wizyty w sklepie
- zestawienie interakcji z produktem i ich przełożenie na decyzję o zakupie
- klasyfikację ocen organoleptycznych
- analizę sposobów porównywania przez klientów wybranych marek produktowych
- czas i liczbę etykiet produktów czytanych przez klientów
- zestawienie zainteresowania produktem na tle konkurencyjnych marek
- profil klientów dokonujących zakupu z podziałem na płeć, wiek i rodzaj koszyka
- liczne wnioski z badania oraz rekomendacje dalszych działań
Korzyści biznesowe
Producent otrzymał głęboką wiedzę o zwyczajach zakupowych klientów sięgających po produkty trwałe codziennego użytku. Jest świadomy jakie zachowania poprzedzają wybór produktu, a jakie czynniki decydują o rezygnacji z zakupu. Dzięki temu zyskał możliwość dostosowania opakowania do preferencji konsumentów. Badanie wskazało również sposoby bardziej efektywnej ekspozycji produktów.